Skip to content
Team Moment and Millnet

MOMENT TEAM

Grundades i 2011 och idag arbetar över 50 begåvade och engagerade människor med målet att utveckla det bästa operativa projektsystemet.

Momentets löften

VÄRDE, VISION OCH MISSION

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr. Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua.

Vi är Moment Team. Över 50 begåvade och engagerade människor med målsättning att utveckla det bästa projektsystemet och goda användarupplevelser för våra kunder.

I januari 2022 förvärvat vi svenska Millnet, och vi blev därmed Nordens största SaaS-leverantör inom projektstyrning, tidrapportering, resursplanering, kvalitetssäkring, bemanning och rekrytering. Läs mer här

Vi har kontor i Sverige, Norge, Danmark, Island, Ukraina och Polen.
I Stockholm har vi kontor i Nybrogatan 17.

Med en internationell karaktär har vi valt att uttrycka vår grund på engelska, så att alla i vår breda organisation kan relatera våra värderingar, vår vision och vår mission.

Värden

  • Customer first
  • Care
  • Curious
  • Collaboration

Vision

To be the preferred project management solution worldwide

Mission

To improve project efficiency by delivering branch optimized operational software for all project based businesses.

MÖT VÅRT TEAM

Teamet bakom Moment består för närvarande av över 50 anställda med kontor i Oslo, Sverige, Danmark, Ukrainien, Polen och Island. 

  • Ledningsgrupp
  • Försäljning
  • Onboarding och Support
  • Produkt
  • Utveckling
  • Marknad
  • Admin
Lars Owe Berge Nyland CEO lars.owe@moment.team +47 934 24 200
Eivind Bøhn CEO eivind@moment.team +47 958 84 825
Helene Svelle CTO helene@moment.team +47 907 34 170
Elin Ulset CMO elin@moment.team +47 905 07 419
Henrik Johannes Jahren CFO henrik@moment.team +47 402 30 242
Terje Angeltveit CSO terje@moment.team +47 917 05 547
Vincent Holmén Account Manager Sverige vincent@moment.team +46 70 830 0766
Ruben Romero Säljchef Norge ruben@moment.team + 47 959 64 088
Trond Ø. Håkenstad Customer Consultant Norge trond@moment.team +47 458 97 537
Atle Lunn Customer Consultant Norge atle.lunn@moment.team +47 920 64 912
Alex Persson Customer Consultant Norge alex@moment.team
Sturla Røysland Account Manager Danmark sturla@moment.team +47 900 33 854
Gardar Jonsson Icelandic Country Manager gardar@moment.team +354 897 8406
Álfheiður Eva Óladóttir Customer Consultant, Iceland alfheidur@moment.team +354 6634864
Egill Ásgeirsson Customer Consultant, Iceland egill@moment.team +354 699 4864
Håkon Øksnevad Onboarding Manager hakon@moment.team +47 476 04 069
Mauricio Flores Support Manager help@moment.team +47 2282 8700
Fabian Egbele Training Manager help@moment.team +47 2282 8700
Laraib Hameed Support Consultant help@moment.team +47 2282 8700
Raisa Mujkanovic Support Consultant help@moment.team +47 2282 8700
Daniel Rødde Support Consultant help@moment.team +47 2282 8700
Tina Harboe Support Consultant Danmark help@moment.team +47 2282 8700
Svein Langeteig Onboarding Consultant help@moment.team +47 2282 8700
Katarina Pavlovic Onboarding Consultant help@moment.team +47 2282 8700
Dima Import help@moment.team
Liliia Import help@moment.team
Atle Borgersen Produktägare & ProjectHelp Expert atle@moment.team +47 400 83 92
Poul Østberg Produktägare poul@moment.team +47 464 69 014
Karoline Holst Hopland Produktägare karoline@moment.team +47 980 65 410
Linda Sunde Produktägare
Igor Orlov Head of development igor@moment.team
Karl Martin Dev ops karl@moment.team
Andrii Full stack developer
Anton Frontend tech lead
Grimur Full stack developer
Konstantin Fullstack developer
Yana Frontend developer
Evgeniy Fullstack developer
Alex Backend developer
Sergey Frontend developer
Oleg Full stack developer
Vadim Backend developer
Ole Henrik Backend developer
Thomas Frontend developer
Fabian Frontend developer
Kylian Fullstack developer
Eirik UX
Tor UX
Serhii Frontend developer
Cecilia Kornehed Marketing Communicator cecilia.kornehed@millnet.se +46 73 682 72 17
Åse Fürst Plogvoll Content Manager aase.plogvoll@moment.team
Tine Marie Kristensen Office Manager tine@moment.team +47 480 61 302
HubSpot Video

KOM IGÅNG MED MOMENT I DAG!

Ta kontroll över dina projekt och resurser med ett komplett operativt verktyg. Projektledning, tidshantering, resursplanering och fakturering, allt i ett system.